FELKÉSZÜLÉS AZ ÁLLÁSINTERJÚRA
Állásinterjúk; nem éppen a legkellemesebb helyzetek. Az alábbiakban adunk néhány hasznos tanácsot, hogy mire figyeljünk, ha szeretnénk pozitív benyomást kelteni magunkról és felkészülten megjelenni a következő interjún.
I. Megjelenés:
Alapvető a tiszta, ápolt külső - megfelelő ruházat viselése (pl. sapka, strandpapucs mellőzése).
Érkezzünk pontosan (késés esetén a vállalat/kapcsolattartó tájákoztatása)!
II. Lehetséges, tipikus interjú kérdések:
1. A jelölt motivációját, a cég iránti érdeklődését felmérő kérdések:
Miért szeretne nálunk dolgozni?
Mit tud cégünkről?
Hallott már rólunk?
Mivel tud hozzájárulni a cég sikereihez?
Milyen elvárásai a munkakörrel/céggel szemben?
Mi az, ami miatt nem érezte jól magát az előző munkahelyén?
2. Személyes kompetenciákra irányuló kérdések:
Mondjon magáról 3 pozitív tulajdonságot!
Mondjon magáról 3 negatív (fejlesztendő) tulajdonságot!
Mi az az elért eredmény, amire az elmúlt pályafutása során a legbüszkébb?
Mi az a tulajdonság, amit nehezen visel el másokban?
3. Tipikusan személyiségre irányuló kérdések, az új munkakörbe, csapatbavaló beilleszkedés nehézségeit vizsgáló kérdések:
Egyedül vagy csapatban szeret jobban dolgozni?
Válaszát indokolja!
Volt-e korábban (munkahelyi) konfliktusa?
Korábbi konfliktusait hogyan rendezte?
Mondjon példát! Hogyan kezeli a stresszes helyzeteket?
Meséljen el egy emlékezetes esetet!
Hogyan illeszkedett be az előző munkahelyén?
4. Technikai jellegű kérdések:
Mennyi a bérigénye?
Érdemes bruttó összeget megadni. Interjú/felvételi előtt tájékozódjunk a megpályázott munkakörben kereshető lehetséges bérösszegéről. Összegben annyit határozzunk meg, amiért szívesen dolgoznánk, de abban a pályázott pozícióban reális a kívánt összeg. Vegyük figyelembe a bérenkívüli juttatásokat is, pl.: SZÉP kártya, utazási költségtérítés, stb. Nem feltétlen a bérigény a döntő szempont, de mindenképp számít a végső mérlegelésnél!
Mikor tud kezdeni?
Legyünk tisztában a jelenlegi vagy előző munkahelyünk szerződésben foglaltak pontos felmondási idejével! Sok esetben azért nem kapja meg a jelölt a munkát, mert egy másik, hasonlóan felkészült és szimpatikus jelölt a kezdést jóval korábban jelezni tudja.
III. Viselkedés az interjún:
1. Verbális jelek: Ezek a kommunikációra vonatkozó viselkedési formák. Figyeljünk a tiszta, érthető beszédre, a kifejezésmódunkra. Ne használjunk szleng szavakat, kifejezéseket (pl. szerettem dirigálni, én voltam a legkirályabb)! Az izgatottság gyakran olyan tüneteket produkál, amelyeket nehezebb irányítanunk: remegő hang, hadarás. Figyeljünk rá, hogy - nyilván szakmától függően – ne használjunk túl sok szakkifejezést, mert ha az interjúztató nem szakmabeli, akkor is meg kell tudni értetni, hogy melyek voltak a pontos feladatköreink.
2.Non-verbális jelek: Testtartásra, testünk fizikai megnyilvánulásaira vonatkozó jelek. Az izgatottság, idegesség árulkodó jelei lehetnek: remegő kezek, folyton mozgó lábak, verejtékezés. Ne felejtsük el, a fenti “tünetek” közül a legtöbb teljesen normális reakció, viszont próbáljunk higgadtak maradni és tudatosítani, hogy ha már eljutottunk idáig, ugyanúgy nem vesztünk semmit, ha nem idegeskedünk, mintha fölöslegesen stresszeljük magunkat.
IV. Jó tanács:
Pályázzunk meg olyan lehetséges munkaköröket is, amelyek hivatalosan nincsenek az általunk kiszemelt cégnél meghirdetve! Ez azért fontos, mert későbbi üresedés folytán a cég egyből számításba veheti jelentkezésünket. Javasoljuk az önéletrajzok felöltését kölcsönző cégekhez, online hirdetési felületek adatbázisaiba történő regisztrálást.
Jó pályázást kivánunk!